Már régóta gondolkodom azon, hogy a saját segítőszándékú cikkeim mellett megmutassak nektek mást is, mégpedig kifejezetten írástechnikával foglalkozó könyveket. Magyar nyelven ebből viszonylag kevés jelent meg, és sokról érdemi információt sem találtam a neten, hacsak nem azt, hogy pl. a Moly rendszerében írástechnika címkével látták el (a linkre kattintva egyébként az összes ilyet megtekinthetitek, de ez egyaránt tartalmaz magyar és angol nyelvű könyveket is). Így aztán rá kellett jönnöm, hogy ha akarok egy ilyen ajánló-összesítést, akkor azt bizony magamnak kell megírnom, ennek első elemeként pedig beszéljünk egy kicsit Nádasi Krisz Magánkiadás előtt c. kötetéről.
Kiadó: magánkiadás
Megjelenés éve: 2015
Oldalszám: 86 oldal
Formátum: e-könyv
Moly-link
A szerző Facebook-oldala: ITT
Kezdetnek azt mondanám, hogy a cím számomra megtévesztően hatott, és azért tartom fontosnak ezt az elején leszögezni, mert gyanítom, hogy rajtam kívül akadnak még néhányan, akik a címben megjelenő magánkiadás szó miatt valami másra számítanak: nekem rögtön egy gyakorlati útmutató ugrott be, ami számba veszi, milyen lehetőségei akadnak annak, akik a hagyományos kiadókat mellőzve szeretné megjelentetni a könyvét. Végül mégis úgy voltam vele, hogy ha már két másik kötetét is beszerzem az írónak (néhány bejegyzéssel később ezekről is lesz szó), akkor azért elolvasom ennek a fülszövegét is – és kicsit meglepetten vettem tudomásul, hogy itt 55 darab olyan tippet, tanácsot találok, ami általánosságban az íráshoz kapcsolódik (és emellett foglalkozik a magánkiadás kérdésével is). Tehát, ha az olvasóim közül bárki is csalódottan lapozott volna el a címet látva, ne tegye, mert itt bizony írástanácsokról esik szó.
Először meglepő volt számomra, hogy csak egyféle formátumban (epub) tudtam letölteni a megvett könyvet, ugyanis az én Kindle-olvasóm ezt pont nem preferálja. Az e-könyv letöltési linkjével azonban egy másik hivatkozás is érkezett Krisz levelében, mégpedig egy ingyenesen letölthető program az epub-fájlok megnyitására. Később rájöttem, hogy azért kényelmesebb ezt a könyvet asztali gépen (vagy laptopon) olvasni, mert számos hasznos linket is felsorol, főleg a kötet végén, ahol külön fejezetet szentel a magyarul és idegen nyelven megjelent írástechnikai könyveknek, magánkiadással foglalkozó cikkeknek stb.
A továbbiakban, hogy minél konkrétabban mutathassam be, mennyire hasznosnak találtam a könyvet, az egyes fejezetekről egyenként fogok ejteni néhány szót.
1. Tippek a történetmeséléshez
Krisz nemcsak arra tér ki, hogyan írjunk fikciót (regényt és novellát), de külön kiemeli a valóságon alapuló dokumentumregények fortélyait is. Ebben a részben tényleg az alapoktól mutatja be az olvasónak, mik kellenek egy jó történethez, említi például a kidolgozott szereplőket, a vázlatírást, a nézőpontokat, a történet és a fejezetek szerkezetének felépítését, a kutatómunkát, és még megannyi érdekes és fontos dolgot. Számomra ez a rész nem feltétlenül jelentett új információkat, inkább sűrű bólogatást egyetértésem jeléül, de felfedeztem ezekben a tippekben is számos olyat, ami hasznos lenne a kezdő bloggerek számára is. Útmutatást ad, de nem rágja a szádba az ő elveit, és ahogy a kötet elején is írja: nem állítja azt, hogy csak az ő meglátásai helyesek.
2. Javaslatok minden írónak
Ebben a részben már megemlíti a szakkönyvet és verseket írók táborát is a regényírók mellett. Általánosabb tanácsokat is ad a helyesírásról, a Word beállításokról, illetve megosztja velünk néhány saját módszerét, például hogy mit csinál Krisz, mikor írás közben olyan témába fut, amiben nem biztos, de nem akarja megszakítani az írás menetét a neten való böngészéssel. Nem láttam még ilyet, de Krisz arról sem felejtkezik meg, hogy elmondja, milyen a helyes testtartás gépelés közben, ami nem terheli a testünket (és bevallom, ennek begyakorlására még nekem is szükségem lenne). Ebben a részben tippeket is ad, hová fordulhat egy kezdő író, ha idegenekkel szeretné véleményeztetni az írását. Előny itt a rengeteg link, hiszen a lustábbaknak sem kell a keresővel bajlódniuk, elég néhány kattintás.
3. Idegennyelvű könyv írása
Én ugyan még sosem írtam máshogy, csak a saját anyanyelvemen, de el tudom képzelni, hogy vannak olyan írók, akik számára ez a rész is hasznos tanácsokat rejt (pl. Eruhel anglisztikás barátnőm előbb írja meg a történeteit angolul, mint magyarul). Nem győzi hangsúlyozni, hogy milyen nagy szükség van arra, hogy egy angol (vagy nyilván más nyelvű) anyanyelvű szerkesztő és lektor is foglalkozzon a kézirattal, a szakemberek felkereséséhez pedig számos konkrét segítséget is ad. Ebben a részben tárgyalja az írást segítő szoftvereket, amik ugyan nem magyar nyelvűek, de szerintem minimális nyelvtudással a magyarok számára is jól alkalmazhatók, pl. a Scrivener (amire én is tervezek beruházni), illetve angol nyelvű helyesírás-ellenőrzők. A felsorolt programok többsége viszont nem ingyenes.
4. Ajánlott irodalom és ingyenes e-könyvek
Az utolsó fejezet könyvcímeket és cikkekhez tartozó linkeket sorakoztat fel igencsak szép számban, angol és magyar nyelven is. Megmondom őszintén, még nem jutottam el odáig, hogy a cikkeket és a könyveket egyenként megvizsgáljam, de mivel érdekel a téma, egészen biztos, hogy a közeljövőben foglalkozni fogok velük. Ha nagyon szőrszálhasogató akarnék lenni, akkor itt meg tudom említeni, hogy Krisz nem említette a magyar kötetek között Stephen King Az írásról című könyvét, csak az eredeti angolt, pedig szerintem az idegen nyelven olvasás sokakat megrémít; illetve számomra kicsit furcsa volt a Wattpadet mint ingyenes könyveket megosztó oldalt megjeleníteni. Hogy angolul mi a helyzet az oldalon, azt nem tudom ugyan, de én személy szerint magyarul csak nagyon kevés minőségi (amatőr) írást találtam eddig, amiket nehéz észrevenni a mostanság elszaporodó apucis-tesós-tízsoros történetek mellett (és most nyilván nem leszólni akarok senkit, aki kezdő, mert miért is tenném, csak nem érzem úgy, hogy az amatőr történeteket egy oldalon kellene szerepeltetni a kiadott kötetekkel).
Mindent összevetve, ez a könyv nekem annak ellenére is nagyon tetszett, hogy a legtöbb esetben újat nem mondott. Úgy gondolom, hogy egy kezdőnek, aki még csak most kacérkodik az írás gondolatával, mindenképpen hasznos olvasmány lenne, hogy a történetalkotás alapjaihoz kapjon némi segítséget. Számos olyan témával is foglalkozik, amiről nap mint nap látom az amatőr bloggerek csoportjaiban, hogy sokak számára nehézségeket okoz, és én magam is jobban örültem volna néhány évvel ezelőtt, ha egy ilyen kiadvány segít rájönni ezekre az apróságokra, minthogy kínkeservesen, sok rosszul sikerült történet után magamtól jöjjek rájuk. Külön tetszett a könyvben, hogy E/2-ben beszél az olvasóhoz, ezáltal olyan érzést keltett bennem, mintha kifejezetten nekem mesélne, nekem akarná megtanítani a kreatív írás alapjait.
A könyvet fel fogom használni a későbbiekben is, főleg az utolsó fejezet címeit és linkjeit, mert szeretném magam jobban beleásni az írás tanulható technikáiba. Szerintem ugyanis nem csupán az a misztikus tehetség meg ihlet kell ahhoz, hogy valaki megírjon egy jó történetet, hanem az írásnak igenis vannak tanulható fogásai, amelyeknek az elsajátításával láthatóan fejlődhet a történetünk.
Nádasi Krisz Magánkiadás előtt c. könyvét megvásárolhatod az író honlapján.
Nagyon szívesen. 🙂
(A mobis dolognál akkor biztosan én bénáztam valamit, átírom majd. 🙂 )
Köszönöm az értékelést!
(A könyvet mobi formátumban is le lehet tölteni, illetve nemcsak az írói honlapról, hanem a Bookline, Libri, iTunes stb. boltokból is.)