Ha eddig nem hallottál a ChatGPT nevű mesterséges intelligenciáról, akkor két dolgot tudok megállapítani rólad: az egyik az, hogy nagyon messze éltél az utóbbi időben az internettől, a másik az, hogy a bejegyzés elolvasása után te is ki akarod majd próbálni.
Na de mi is ez a ChatGPT?
Nem vagyok a téma szakértője, úgyhogy kénytelen vagyok a Wikipédiát segítségül hívni, és bármilyen pontatlanság javításáért nagyon hálás vagyok, de a lényeget ki tudjuk mazsolázni még így is:
„A ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) az OpenAI mesterséges intelligencia (MI) kutató laboratórium által kifejlesztett chatbot, mely a felhasználókkal való folyamatos kommunikáció automatizálása során értelemező-modelleket használ, melyek segítségével a bevitt információkat azonnal interaktívan kezeli.”
Leegyszerűsítve, azt hiszem, ez annyit tesz, hogy egy mesterséges intelligenciával tudsz chatelni, aki megjegyzi, értelmezi a szavaidat, és azokra teljesen értelmesen, kontextusban, választékosan, értelmezve reagál. Emlékszik arra, amiket a beszélgetés elején mondtál neki, leszűr dolgokat a chatelésből, és mintha még kreativitás is szorult volna belé.
Mindenkinél látom az olyan bejegyzéseket, videókat stb., hogy vajon a mesterséges intelligencia elveszi majd az írók munkáját? Ettől szerintem azért még elég messze vagyunk, mert az értelem és az érzelem még két annyira különválasztható dolog, hogy ez utóbbival szerintem nem rendelkezik ez a MI, úgyhogy véleményem szerint nem leszünk egyhamar lecserélve.
Viszont nekem eszembe jutott még egy használati módszer: az, hogy mire tud egy mesterséges intelligencia tanítani egy írót, írópalántát, illetve tud-e nekünk segíteni az írásban, és ha igen, akkor milyen mértékben?
Úgyhogy belevetettem magam az elmúlt napokban a chatelésbe, és tesztelni kezdtem a rendszert. (Nagyon szívesen a kedves fejlesztőknek. :D)
Legelőször nem tudtam, hogy magyarul is képes beszélgetni a chatbot, ezért angolul kérdezgettem egyszerűbb, ismertebb írástechnikai kérdésekről. Például, hogy meséljen a hármas tagolásról, a hős útjától, magyarázzon el ezekből egy-egy konkrét részletet, mondja el, mi az a „mutasd, ne mondd” szabály, és mikor nem kell használni (ez talán már egy fokkal trükkösebb). És mindent nagyon jól elmondott, röviden, érthetően, amire rákérdeztem, azt kifejtette, teljesen jó kis beszélgetést folytattunk.
Aztán megkérdeztem tőle, már magyarul, hogy tudna-e segíteni egy kezdő íróknak szóló blogbejegyzésben, és…
„A kezdő íróknak sokszor nehéz dolguk van, hiszen rengeteg dologra kell figyelniük, miközben próbálnak megfelelően kifejezni magukat. Az alábbi tippek segítségével azonban könnyebben boldogulhatnak az írásban:
1. Olvass sokat. Minél több különböző szerzőt és műfajt olvasol, annál jobban megérted, hogyan működnek a szavak és a mondatok.
2. Írj rendszeresen. Minél többet írsz, annál jobban fejlődsz az írásban. Próbálj meg hetente legalább egy órát írni.
3. Fejleszd a nyelvtudásod. Minél jobban ismered a nyelved, annál könnyebben találsz megfelelő szavakat és kifejezéseket.
4. Kérj visszajelzést. Ha bizonytalan vagy az írásaid minőségével kapcsolatban, kérj visszajelzést másoktól, hogy lásd, hol van még hova fejlődnöd.
5. Ne félj hibázni. Az írás folyamatában természetes, hogy hibákat követsz el, de ne adj fel, ha ez megtörténik. Inkább tanulj a hibáidból, és próbálj meg javítani őket a következő alkalommal.
Követve ezeket a tippeket, biztosan fejlődni fogsz az írásban, és talán még írói pályád is elindulhat!”
Én meg:

Viccet félretéve, azért a blogomat nem fogja tudni helyettem megírni ez a chatbot, bár azt meg kell hagyni, hogy elég jó tanácsokat szedett össze magának, és még a szöveg felépítése is logikus, engem megvett igazából.
De utána feldobtam neki egy elég specifikus témát, és kíváncsian vártam, miket fog mondani.
Daremo: Szia! Amatőr író vagyok, és a segítségedre lenne szükségem.
ChatGPT: Szia! Boldogan segítek. Miben tudok neked segíteni?
Daremo: Mostanában kissé elkerül az ihlet. Szeretnék egy izgalmas, kalandos, de mégis karakterközpontú fantasy novellát írni. Tudnál adni ötletet a történethez?
Direkt minél több jelzőt írtam, és szándékosan tettem bele angol szót is, illetve a nem mindennapokban használatos „karakterközpontú”-t is, és elsőre azt hittem, hogy tökéletesen értette ezt is. De később egy új beszélgetésben ugyanezzel a szöveggel kértem ötleteket tőle, csak egy szót cseréltem meg benne, és a világra akartam helyezni a hangsúlyt. Voltak hasonlóságok és eltérések is, de igazából egyik esetben sem éreztem azt, hogy tisztán karakter- vagy világközpontúak lennének azok az ötletek. Nem kérdezett viszont rá, mit jelentenek ezek, tehát elviekben érti a kifejezéseket, de a gyakorlatban nem voltam túlzottan meggyőzve. A következő kísérletem az lesz, hogy elmagyarázom neki a KIKE-hányadost, hátha megjegyzi. 😀
Ezután az ötletei közül ráböktem az egyikre, és megkértem, hogy fejtse ki.
Az ötlet így szólt:
„Egy ősi küldetés, ahol a hősnek meg kell találnia a hét varázspontot, hogy megtörje a sötét varázslatot és visszaállítsa a rendet a világban.”
(Az mondjuk szintén megérne egy misét, hogy az ötletei szerintem nem feltétlenül illeszkednek a novella terjedelméhez, de ez a beszélgetés közben nem jutott eszembe.)
Rákérdeztem tehát, hogy mik lehetnének azok a varázspontok, és ő készségesen ötletelt tovább:
„Az ősi varázspontok lehetnek különleges helyek, amelyekre a varázserő koncentrálódik, vagy különleges tárgyak, amelyek varázslatot tartalmaznak. Az ötletek lehetnek:
Egy ősi erőd, amelynek kapui rejtik el a varázspontot.
Egy mesebeli tó, amelynek mélyén egy varázskő lapul.
Egy rejtett barlang, ahol egy varázstárgy van elrejtve.
Egy ősi szentély, amelynek varázskoppantója tartalmazza a varázspontot.
Egy ősi fák erdeje, ahol egy varázsfát kell megtalálni.
Egy rég elveszett város, amelynek temploma rejti el a varázspontot.
Egy ősi kút, amelynek mélyén egy varázsköve van elrejtve.
Ezek csak néhány ötlet, amelyek segíthetnek a varázspontokat definiálni. Az ötleteket tovább lehet fejleszteni, hogy illeszkedjenek a történetedhez és világodhoz. A lényeg, hogy a varázspontok különlegesnek és izgalmasnak tűnjenek az olvasók számára, és nehézségeket okozzanak a hősnek, miközben őket megtalálja.”
Ez idáig még mindig teljesen rendben van, azért nem találta fel a spanyolviaszt, ha megnézzük a listát, ismerős elemeket, toposzokat szedett össze. Ezzel nincs is baj, mert szerintem a történet egyediségét nem feltétlenül az alapötlet adja, hanem a megvalósítás, tehát ebből még egy jó kis történet is kerekedhetne.
Viszont felkeltette a figyelmemet az egyik mondat, amiben egy varázskoppantóról ír. Hirtelen nem igazán értettem, miről van szó, és arra gondoltam, hogy talán furcsán fordított egy kifejezést angolból, vagy ez egy olyan elem, amit más történetből vett, és ezért én nem ismerem. Úgyhogy rákérdeztem, és itt jött az a rész, amitől eldobtam az agyam:
Daremo: Mi az a varázskoppantó? Körül tudnád írni? Ezt a kifejezést sajnos nem ismerem.
ChatGPT: A varázskoppantó egy fiktív dolog, amit én találtam fel a varázspontokhoz. Az elnevezés a „koppantás” szóból ered, és a gondolat az, hogy a varázskoppantó olyan eszköz, amelynek segítségével a varázslat aktiválható vagy használható. Lehet, hogy egy kő vagy más tárgy, amelynek megérintése aktiválja a varázslatot, vagy egy gomb vagy kapcsoló, amelynek lenyomása aktiválja a varázslatot.
A varázskoppantó egyfajta metafora lehet a történeted számára, hogy megmutassa a varázserő fokozott hatalmát és koncentrációját a varázspontban. Ha szeretnéd, használhatod a varázskoppantó fogalmát, ha pedig nem, akkor egy másik szóval, eszközzel vagy kifejezéssel helyettesítheted. A lényeg, hogy a varázspontok legyenek valami különleges és izgalmas, amelyek segítenek a történeted fejlődésében.
Itt azért felszaladt a szemöldököm. Mi az, hogy a mesterséges intelligencia éppen feltalált nekem egy új kifejezést a fantasy történetemhez? 😀 Úgy voltam vele, hogy márpedig engem nem ver át, és beírtam a varázskoppantó kifejezést a keresőbe.

Nulla találat. 0. Zéró.
Tényleg kitalált nekem valami újat.
Na és ez, srácok, ijesztő.
Viszont meggyőzött azt illetően, hogy tovább próbálkozzak a ChatGPT-vel, úgyhogy szaladok is vissza írástechnikát tanítani neki, hogy utána még összetettebb kérdéseket tehessek fel neki. Ha találok még valami érdekeset, arról már Facebookon fogok beszámolni, úgyhogy ha még nem tetted, akkor kövesd be a Daremo oldalt, és nézd meg, miket kalandozunk a mesterséges intelligenciával! 😀
Neked mi a véleményed, félniük kell az íróknak a mesterséges intelligenciától? Kipróbáltad már a ChatGPT-t?
Akkor nem csupán én használom kvázi mentornak a chatGPT-t írásra… 🙂
Amúgy megfelelően feltett kérdéssorozattal még programkód írásában is segít.
Ötletelésben szintén, például ha a gonosz főhősnek igazán eredeti, addig sehol sem olvasott balesetet szeretnék, képes kitalálni egy nem e világi életvéget.
Amúgy még hozzátenném az írásodhoz, hogy még néhány évtized, és azt is meg tudja mondani, melyik író plagizált. Remélem errefelé is fog folyni a fejlesztés.
Én is szeretek kísérletezni vele, hogy miben tud hasznomra lenni. 😀 És eddig egész elégedett is vagyok vele. Bár olyan extrémebb dolgokra, mint a kódolás, még nem jutott eszembe megkérni. 🙂
Az pedig nekem nagyon meglepő, hogy képes új ötleteket is hozni, azt gondoltam, inkább csak meglévő elemeket rak össze.