A legtöbb emberben, aki blogolásra adná a fejét, felmerül a kérdés: hol ossza meg a történeteit? Többen kérdeztetek már engem a témában, voltak többeket érintő körkérdések Ask.fm-en, de néhányan egyenesen hozzám is fordultak már, hogy ugyan, alkossak már véleményt, hol jobb megosztani a történetünket, egy blogon vagy a Wattpaden.
Mivel mindkét oldalon elérhetőek az írásaim, ezért úgy érzem, már elmondhatom a véleményem az előnyökről és a hátrányokról. Fontos megjegyeznem, hogy blog alatt nem konkrétan a Bloggerre célzok, hanem általánosságban értem az ingyenes oldalakat, amikben ugyanaz a közös: bárki megtekintheti a tartalmukat.
Ne rohanjunk azonban előre, kezdjük egy kevésbé fontos tényező összehasonlításával: a testreszabhatósággal. Wattpaden nem igazán alakíthatjuk a kinézetet a személyiségünkhöz, az elképzeléseinkhez, maximum egy egyedi könyvborítóval vagy a bejegyzések szövege mellé csatolt képekkel tehetjük ezt meg. A szöveggel kapcsolatban csak néhány alapformázási lehetőséget kapunk: lehet balra vagy középre zárt, illetve a betűink lehetnek dőltek és félkövérek is. Amit én leginkább hiányolok, az a sorkizártra állítás, valamiért nem fér a fejembe, hogy egy olyan oldal, aminek a lényege az amatőr irodalmi művek megjelentetése, miért nem képes akár automatikusan sorkizárttá tenni a szövegtömböt. Ezzel szemben nyilván a legtöbb blogszolgáltató még azt is engedélyezi, hogy magát a blogot személyre szabjuk, lehet egyedi fejlécünk, szabadon dönthetünk az oldalsávban megjelenő modulokról, és úgy egyáltalán, sokkal több formázási és beállítási lehetőség adott.
Ami némileg kapcsolódik az előző ponthoz, azt úgy tudnám legjobban megmagyarázni, hogy a bloghoz tartozik egy saját-érzés: az egész blogod csak veled foglalkozik, csak a te írásaidat olvashatják rajta az emberek (nyilván, ha te ezt így akarod, és nem osztod meg mások műveit is; de ha igen, akkor is csak az kerül ki, amiről te úgy akarod), a kinézete a te ízlésedet tükrözi. Ezzel szemben Wattpaden kissé beállsz a sorba, mert minden oldalon megvan az egységes, narancssárga szín, ami miatt inkább érzed azt, hogy egy zárt közösségi oldal egyetlen picike porszeme vagy csupán.
Van viszont valami, ami számomra ellensúlyozza az előbbi hiányosságait a Wattpadnek: a visszajelzések. Körülbelül egy éve regisztráltam be Wattpadre pontosan azért, hogy ebbe a zárt közösségbe is eljuttassam az írásaimat, és meglepődve tapasztaltam ezidő alatt, hogy bizony ott az emberek sokkal inkább hajlandóak kifejezni a véleményüket. Van az oldalon egy szavazás/vote funkció, amivel röviden jelezhetik az olvasók, hogy tetszett nekik az írás, és erre bizony bőszen kattintgatnak is. Már ez is elég lenne, de továbbmegyek: sokkal több hozzászólást is írnak ott az emberek. Csak összehasonlítás végett írom le a saját statisztikáimat: a 2016-os év végi összegzésem szerint kb. 110 komment érkezett a blogomon összesen két év alatt (mostanra ez kb 20-szal több), Wattpaden pedig csak a cikkeimen eddig 140-et számolok – szeptember óta! Nyilván mindkét esetben a kommentek fele az enyém. Viszont ha átlagot nézünk, akkor blogon az elmúlt fél évben a 130-nak a negyedét kell vennem, akkor pedig azt kapom, hogy majdnem ötször annyi visszajelzés érkezett, és a csillagozós szavazatokat még bele sem számoltam. Ez vitathatatlanul a legnagyobb előnye a Wattpadnek, éppen ezért én nyugodt szívvel tanácsolom minden visszajelzésre váró írópalántának, hogy tegye fel oda is az írásait. Főleg a kezdőknek mondanám hasznosnak (mármint akik tényleg most kezdenék el a neten való publikálást), mert egy nagyon erős löketet tud adni, ha már a kezdeti próbálkozásokat is véleményezik az olvasók. Egy blog bejegyzéseit, úgy vettem észre, sokkal kreatívabban kell reklámozni ahhoz, hogy eljusson az új olvasókhoz is, mint Wattpaden, ott sokkal többet olvasnak maguktól az emberek. A feliratkozásra is hamarabb kattintanak, lassan duplaannyi követőm van ott, mint Bloggeren.
Mégis van valami, ami számomra a mérleget a blog oldalára dönti: a nyilvánosság. Rólam lehet tudni, hogy az utóbbi időben elég aktívan próbálom csinálni a blogolást, a publikálást, igyekszem minél több pályázaton részt venni, minél szélesebb körben ismertté tenni az írásaimat, akár olyanokhoz is eljuttatni, akik maguk nem bloggerek. Na, és ez utóbbira teljesen alkalmatlan a Wattpad.
Ha azt mondom valakinek, hogy írok, szerencsémre eddig csak pozitív visszajelzéseket kaptam, lelkesedést, csillogást a másik ember szemében, meg rengeteg kérdést arról, hogy miket írok, hol lehet ezeket elolvasni. Ha egy idegennel közölném, hogy regisztráljon be a kedvemért a Wattpadre, legyen akármilyen kedves ismerősöm az illető, nem valószínű, hogy megteszi, és ezt nem is róhatom fel neki. Ha őt magát nem érdekli az írás, esetleg olvasni sem igazán szokott a neten (tegyük fel idealistán, hogy csak az én kedvemért venné rá magát ez alkalommal), akkor nem fog beregisztrálni egy olyan közösségi oldalra, ami tulajdonképpen nem neki szól, és lehet, hogy csak egy kósza gondolat volt egyébként is a fejében, hogy elolvassa Daremo egyik írását. De macerás, kényelmetlen, idegen oldal, meg kéne tanulni kiigazodni rajta, meg aztán van egy csomó dolog rajta, ami őt nem érdekli (ez esetben a többiek több ezer oldalnyi írásai, mert ugye idealista világunkban most csak engem akar az illető a neten elolvasni). Ezzel szemben, ha azt mondom, itt a blogom, a menüben kattints a novellákra, és válassz egyet, már sokkal szívesebben megteszi, mert egyszerű, gyors, és közvetlenül jutott hozzá anélkül, hogy megadta volna egy számára felesleges oldalon az e-mail címét, és eltöltött volna plusz tíz percet a regisztrációval. Nem sok, de az idő drága mindenkinek, és ha a potenciális olvasóm nem éri el két kattintással a novelláimat, de egy másik személyét igen, akkor a Wattpadet inkább félresöpri azzal a gondolattal, hogy talán majd máskor regisztrál, hogy olvashasson tőlem valamit. Talán. (Kiegészítés: Na jó, ebben megingattak. Engem nem enged bejelentkezés nélkül olvasni a Wattpad, mások pedig vegyesen állították, hogy engedi vagy nem engedi őket a rendszer. Aki tud erre magyarázatot, az sikítson, tényleg érdekelne.)
Mint írtam az elején, én a Wattpadet inkább azért használom, hogy a műveimet eljuttassam abba a zártabb közösségbe is, tehát ennek is megleltem azért a gyakorlati hasznát.
Számomra ezek azok a főbb tulajdonságok, amiket összehasonlítanék a két felületen, de természetesen mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy az ő igényeinek, elvárásainak melyik oldal felel meg jobban. Én továbbra is mindkettőn elérhető leszek, mert úgy érzem, erre szükségem van, de a szívem egy kicsit mindig jobban fog húzni a saját blog felé, mert az sokkal inkább az enyém, mint egy komplett közösségi oldal.
Ti mit használtok, saját blogot vagy a Wattpad oldalát? Van még más is, amivel kiegészítenétek az összehasonlításomat?
Őszintén szólva én is gondolkodom, hogy áttelepítem az egész blogomat WordPressre, mert a Blospotból néha nagyon elegem van. Kezdve azzal, hogy az esetek felében nem jeleníti meg a feliratkozós modult, aztán nemrég volt ugye egy újítás, azóta nincs egy egységes főoldal (ahol rögtön láttam, ha az egyik követett blog új bejegyzést tett közzé, ha új kommentem vagy feliratkozóm lett, láttam a napi látogatottságot is – ezekhez most 2-3 kattintás vezet; nem sok, de macera), újabban pedig a kezelőfelületnek van az a cicája, hogy a háttere fehér helyett szürke, és szinte lehetetlen rajta elolvasni a szövegeket. De hogy mi az istenért lett szürke, azt nem tudom, de nagyon bántja az egyébként is problémás szememet.
Engem összvissz az tart vissza a költöztetéstől, hogy nem tudom, mennyire lennének hajlandóak az olvasóim is jönni az új helyre, könnyen megszoknák-e a változást, vagy nem zavarná-e őket az, hogy ott nem tudják használni az itt megszokott feliratkozós modult. Ezek miatt dilemmázom még, de egyébként az is könnyen előfordulhat, hogy veszek saját tárhelyet, és daremo.hu címmel folytatom az egészet – őszintén szólva, december óta ezt fontolgatom.
Én blogot és Wattpadot is használok. Blogon nálam a favorit a WordPress, mert számomra könnyen kezelhető és átlátható. A Blogspotot nem szeretem, volt, de nem tudtam vele semmit csinálni.
A Wattpadot is bírom, bár tényleg hátrány, hogy nem lehet sablont választani, vagy egyedivé tenni a profilt.